Podaj Dalej!Baza S1 - „Drukarnia”

Szczep 53 WDHiZ im. gen. Józefa Zachariasza Bema


ZS nr 39 im. prof. Edmunda Jankowskiego ul. Bełska 1/3

Komenda Bazy:

 • Komendant: pwd. Michał Zając (53WDHiGZ)
 • Programowiec: dh. Aleksandra Iwanowska (1PDH)
 • Oboźna: dh. Adrianna Czapska (53WDHiGZ)

O Szczepie:

Szczep 53WDHiGZ co roku włącza się w organizację bazy na Rajdzie Arsenał. Jesteśmy dosyć dużym szczepem pomimo ze posiadamy tylko dwie drużyny harcerskie i jedną gromadę zuchową. Na rozpoczęciu roku harcerskiego było nas aż ponad 100 osób! W tym roku (już po raz drugi) zostaliśmy wyróżnieni jako drużyna sztandarowa podczas Rajdu.

O Bazie i Obrzędowości:

W dzisiejszych czasach wraz z rozwojem technik i nowych sposobów informacji, wartość prasy drastycznie maleje. W czasach wojny był to jeden z głównych środków informacji i nawoływania społeczeństwa do zmian i działania. „Drukarnia” Pozwoli nam na nowo odkryć wartość słów pisanych na papierze.

Komendant:

Michał Zając

Podaj Dalej!Baza S2 - „Cyrkuśnicy”

Szczep 154 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego


Szkoła Podstawowa nr 330 z Oddziałami Integracyjnymi im. Nauczycieli Tajnego Nauczania
ul. Mandarynki 1

Komenda Bazy:

 • Komendantka – Elżbieta Pindelska:
  • To ona nałoży czarny kapelusz i czarną marynarkę, upudruje się na blado i pomaluje na czerwono usta. Pod szyją pewnie zobaczycie muchę – trzeba być eleganckim dyrektorem cyrku. Ona poprowadzi odprawy dla patrolowych i będzie nad wszystkim czuwać.
 • Programowiec – Magdalena Gałuszka
  • Madzi pewnie będzie wszędzie pełno, sprawdzi czy macie wszystko na swoich zajęciach, czy każdy z prowadzących wie co robi. Będzie się bardzo stresować ale jest wytrwała więc ogarnie najlepsze zajęcia ever!
 • Programowiec- Anna Stugient
  • Ania przygotuje kolorowe dekoracje. Skoordynuje zajęcia ale przede wszystkim wesprze harcerki ze swojej drużyny oraz ich akcję zarobkową. Zapewne zobaczycie ją w Sali spotkań gdzie przypilnuje czy tosty się nie palą
 • Oboźny – Hubert Malinowski
  • To nasz bazowy zegarek. Zawsze poda godzinę, odpowie co się gdzie dzieje i przypilnuje porządku. Strzeżcie się bo nie da sobie w kaszę dmuchać 😊

O Szczepie:

Nasz szczep tworzy 5 drużyn: jedna zuchowa, dwie młodszoharcerskie, jedna dwupoziomowa i jedna starszoharcerska. Jesteśmy jednym z nielicznych szczepów w naszym hufcu, który ma drużynę koedukacyjną, w dodatku wodną! W zeszłym roku obchodziliśmy 50-tą rocznicę powstania szczepu. Nasza kadra to wspierający się nawzajem ludzie, chętnie wspólnie skaczemy w hangarze, jemy pyszne jedzenie i gramy w planszówki. Uśmiech i ploteczki nie są nam obce 😊

Troszkę o naszej bazie:

Gwizd, świst, hałas, pisk… Dookoła mnóstwo kolorów. Cyrkuśnicy tu, cyrkuśnicy tam …. A za ciężką kotarą słychać cichy szept: „kulo, kulo powiedz nam, jaka przyszłość czeka tam…”. Nie wiadomo gdzie czyha magia. A w kasie każdy z odwiedzających może pobrać bilet wstępu otwierający drzwi do niezwykłych pomieszczeń. Bo nasz cyrk to nie jeden namiot a w nim arena z tresowanymi zwierzętami, nasz cyrk to różne pomieszczenia, które ożywiają nocą. A w tych pomieszczeniach mogą być .....

No właśnie co może być? To zależy od Was!

Komendantka:

Elżbieta Pindelska
Elżbieta Pindelska

Podaj Dalej!Baza S3 - „Project Everest”

Szczep 155 i 201 WDHiZ im. Aleksandra Kamińskiego "Kamyka"


SP nr 33 ul. Cieszyńska 8

Komenda Bazy:

 • pwd. Paulina Bałazy - komendantka bazy - mózg projektu
 • ćwik Daniel Kuźmiński - oboźny - główny ogarniacz, dobry wariat, chodzący memegenerator
 • dh. Gosia Górska - programowiec - znawca łerda (sic!), harmonogramów i tabelek

O Szczepie:

Jak zapytają u kogo byliście na bazie to mówcie bez wahania: szczep 155 i 201 WDHiZ! Jesteśmy z hufca Warszawa Mokotów i na Mokotowie działamy, co nie zawsze jest takie oczywiste. ;) Do codziennej harcerskiej pracy inspiruje nas wszystkim nam znany - Aleksander Kamiński ps. "Kamyk", który już od 20 lat jest bohaterem naszego środowiska. W błękitno-czarnych barwach na co dzień działa aż pięć drużyn: dwie zuchowe, dwie harcerskie i jedna starszo harcerska - 155 WDSH-a "Kuźnia", z którą będziecie mieli okazję się zapoznać. Mamy nadzieję, że będziecie się czuli w naszych skromnych progach jak u siebie, a na górskim szlaku zobaczymy się jeszcze nie raz! Do zobaczenia!

O Bazie i Obrzędowości:

Zapraszamy was na najbardziej hardcorową podróż życia! Razem z nami na ten jeden wyjątkowy weekend marca staniecie się himalaistami, którzy wspólnie przygotują się do zdobycia najwyższego szczytu świata! Swoją przygodę zaczniemy od podróży do Nepalu skąd zaczniemy krok po kroku zdobywać ten potężny ośmiotysięcznik! Dowiecie się jak taką podróż zaplanować, jaki sprzęt zabrać, co spakować, zobaczycie magiczną świątynię Nepalską, a później wspólnie ruszymy do obozu I. Tylko najwytrwalsi dotrą na sam szczyt! Czy będziecie jednymi z nich?

Komendantka:

Paulina Bałazy

Komenda Bazy:

Komenda Bazy 155i201

Podaj Dalej!Baza S4 - „Miasteczko MAMOKO”

Szczep 156i414 WDHiZ


Szkoła Podstawowa nr 261 im. S. Kostki Potockiego, Wiertnicza 26


O Szczepie:

156i414- szczep działający na Mokotowie i Wilanowie. Dwa odrębne światy, które łączą się dzięki harcerskim ideałom. Lubimy spontaniczność w celowym działaniu oraz pozytywną energię, którą zarażamy wszystkich dokoła. Harcerze z naszego szczepu chcą zostawić świat odrobinę lepszym, niż go zastali. Nasza dewiza to SILNI, ZWARCI, GOTOWI!

O Bazie i Obrzędowości:

Wszystko zapowiadało się jak co roku. W Miasteczku MAMOKO trwały przygotowania do prezentacji cechów. Rzemieślnicy przygotowywali się przez cały rok na to wydarzenie. Pięknie przystrojony rynek czekał na uczestników festynu z pobliskich grodów. Ale co to? Mieszczanie buntują się przeciwko władcy? Zdrowiu mieszkańców zagraża SMOG? Poziom rzeki gwałtownie wzrasta i istnieje zagrożenie zalania całego królestwa? Obcy obrali sobie miasteczko za cel najazdu? Z biblioteki publicznej zniknęły książki? Dzieci nie mają miejsca do zabawy? Panny nie wiedzą jak się zachować przy stole? CO TU SIĘ DZIEJE?

Król zwołuje więc naradę! Niech wieść o problemach Miasteczka MAMOKO rozniesie się ponad góry i doliny, niech usłyszą ją mędrcy zza mórz i oceanów, niech przybywają z całego świata! Czas odczytać pradawny zwój instruujący jak zaplanować działania naprawcze! Czas pomóc lokalnej społeczności!

Komendantka:


Podaj Dalej!Baza S5 - „SOL_3”

Szczep 208 WDHiZ im. Batalionu "Parasol"


I SLO “Bednarska”, ul. Zawiszy 13

Komenda Bazy:

 • pwd. Maciej Pieńkowski (komendant)
 • dh. Aleksandra Krukowska (oboźna)
 • pwd. Aleksandra Wasążnik
 • dh. Jerzy Piwkowski

O Bazie i Obrzędowości:

Baza dla patroli starszoharcerskich prowadzona przez Szczep 208 WDHiZ im. Batalionu Parasol. Tylko u nas wasz rajd stanie się w prawdziwą kosmiczną przygodą podczas pierwszej Konferencji Międzygalaktycznej GALAKTIKON. W komendzie bazy znajdą się pwd. Maciej Pieńkowski (komendant), dh. Aleksandra Krukowska (oboźna) oraz pwd. Aleksandra Wasążnik i dh. Jerzy Piwkowski odpowiedzialni za program. Wszyscy członkowie komendy są doświadczonymi drużynowymi różnych metodyk.

Komendant:

Maciej Pieńkowski

Komenda Bazy:

Komenda Bazy 208

Podaj Dalej!Baza S6 - „Poste Européenne”

Szczep 413 WDHiZ


SP nr. 205, ul. Spartańska 4


O Szczepie:

Jesteśmy 413 warszawskim szczepem drużyn harcerskich i zuchowych im. Kpt. Hm. Andrzeja Romockiego „Morro”. Działamy w 6 jednostkach – mamy drużynę wędrowniczą, dwie drużyny starszoharcerskie, dwie młodszoharcerskie oraz gromadę zuchową. Jesteśmy jednym z niewielu szczepów w naszym hufcu, który ma drużyny we wszystkich metodykach. W zeszłym roku obchodziliśmy 50lecie istnienia szczepu. Naszą cechą rozpoznawczą jest obrzędowość rzymska.

O Bazie i Obrzędowości:

Zapraszamy Was na odbywający się na naszej bazie zlot listonoszy z krajów europejskich. Możemy zdradzić, że odwiedzą nas m.in. przedstawiciele poczty szwajcarskiej, rumuńskiej, czy włoskiej. Będziecie mieli na nim okazję zdobyć nowe umiejętności niezbędne w naszej pracy, wymienić się doświadczeniem z innymi listonoszami oraz poznać tajniki precyzyjnego przekazywania informacji, a to wszystko w niezapomnianej atmosferze wielkiej międzynarodowej poczty. Już szykujemy koperty, znaczki i gołębie pocztowe. Nie możemy się doczekać!

Komendantka:

Ola Zalewska

Komenda Bazy:

Komenda Bazy 413

Podaj Dalej!Baza W1 - „Załoga G”


SP nr 75 im. Marii Konopnickiej, ul. Niecała 75


O Komendzie:

Komenda bazy pochodzi z trzech różnych środowisk szczepowych: 23. WDHiZ "Pomarańczarnia" - środowiska, z którego wywiódł się "Rudy"; 64. Szczepu Hufca Pragi-Północ i 72. Szczepu "Ostoja" - prężnie działającego szczepu Hufca Praga-Północ, którego członkini zorganizowała kurs drużynowych wędrowniczych w Kirgistanie. Łączy nas wspólna chęć działania wędrowniczego, a nasza różnorodność okazała się nie tylko nie być przeszkodą, ale przeogromnym bogactwem doświadczeń, które pozwala nam stawiać sobie coraz to nowsze wyzwania.

O Bazie i Obrzędowości:

Tajni agenci, znani pod kryptonimem "Załogi G" - najskuteczniejsze świnki morskie na świecie! Po długim czasie i wielu misjach wykonanych w lokalnych środowiskach przyszedł czas na walne spotkanie patroli agentów i wymianę doświadczeń. Najważniejsze jednak, by agenci mieli świadomość, że wszyscy działają dla tej samej agencji, w tym samym celu - i że w każdej chwili mogą na siebie nawzajem liczyć.

Komendant:


Podaj Dalej!Baza W2 - „Sukno i Szafran”

Szczep 40WDHiZ


SP 339, ul. Bonifacego 10


O Szczepie:

Szczep 40 WDHiZ od prawie dwudziestu pięciu lat wychowuje w harcerskim duchu i zgodnie z harcerskimi tradycjami. Jesteśmy silnym środowiskiem, udzielającym się nie tylko na poziomie hufca i chorągwi stołecznej, ale także na arenie międzynarodowej, o czym świadczy nasze regularne uczestnictwo w Jamboree i innych akcjach zrzeszających skautów z całego świata. Mamy wysokie standardy, każdy z naszych drużynowych jest instruktorem, a reszta kadry nieustannie się kształci na odpowiednich dla siebie kursach. W naszym sposobie wychowania stawiamy przede wszystkim na wyzwania i otwartość. Chętnie współpracujemy z innymi środowiskami, chcemy wymieniać się doświadczeniami, uczyć zarówno innych, jak i siebie.

O Bazie i Obrzędowości:

XVI wiek był pełen niesamowitych zdarzeń. Jednym z nich był tajemniczy włoski targ. Serdecznie zapraszamy do renesansowo-barokowej Wenecji. To właśnie tam już niedługo odbędzie się owy niesamowity targ. Jego niezwykłość będzie polegała na tym, że wszyscy kupcy odrzucą na chwilę pieniądze i towary i będą prowadzić handel wymienny umiejętnościami.

Komendantka:

Komenda Bazy:

Komenda Bazy 40

Podaj Dalej!Baza W3 - „Żółty Dom”

Szczep 307WDHiZ


SP nr 190 im Orła Białego w Warszawie, ul. Zwierzyniecka 10

Komenda Bazy:

 • Michał Matycz - komendant bazy
 • Maria Buszmicz - programowiec
 • Andrzej Nowakowski - oboźny
 • Rafał Chmielewski - koordynator Arsenału w Szczepie

O Szczepie:

Organizatorem bazy jest Szczep 307 WDHiZ, który działa na Mokotowie od ponad 60 lat. W 3 drużynach zrzesza ponad 60 harcerzy i instruktorów.

O Bazie i Obrzędowości:

Żółty Dom to miejsce inspirowane wizją van Gogha – kolonia artystów, którzy spotykają się w jednym miejscu. Poznają i tworzą sztukę, czerpiąc od siebie nawzajem. Każda dziedzina sztuki i każdy artysta może znaleźć tutaj swoje miejsce na ziemi. Wierzymy, że w takiej atmosferze mogą powstać rzeczy wielkie, które pozwalają przyczyniać się do rozwoju intelektualnego i duchowego ich społeczności.

Komendant:

Michał Matycz

Komenda Bazy:

Komenda Bazy 307Wróć do strony głównej